Zastanawiasz się, czy opłaca Ci się robić zwrot podatku z Anglii? Sprawdź, jaki zwrot Ci przysługuje. Skorzystaj z darmowego Kalkulatora Zwrotu na stronie i zdecyduj, czy chcesz odzyskać swoje pieniądze. Jeśli chcesz rozliczyć zwrot podatku z zagranicy, ale nie za pewnie się w tym czujesz, polecam powierzenie sprawy profesjonaliście. Klikając na powyższy link, zapoznasz się z prawdopodobnie najlepszą ofertą na obecnym rynku. Przekonaj się, że zwrot podatku jeszcze nigdy nie był tak tani, prosty i przejrzysty.

Śląska Żywiecczyzna

Żywiecczyzna

"Oświęcim grodem sławny, Zator sejmikami, a Kęty świętym Kantym, także i targami, Wadowice szczycą się mądrym Wadowitą Żywiec Państwem szerokim, wieżą znamienitą." Andrzej Komoniecki, "Dziejopis Żywiecki"

wojewodztwo

Góral żywiecki słysząc, że jest Ślązakiem i mieszka w Śląsku poważnie się zdenerwuje. Dlaczego? Z najprostszej przyczyny - Żywiecczyzna nie należy do Śląska. Żywieccy Górale mają swoją małopolską tożsamość i swoje zwyczaje - bliskie Góralom śląskim, ale jednak inne. Żywiecczyzna leży w Bieskidzie Żywieckim - nie Śląskim. Różnica jest przecież zasadnicza.

Region żywiecki, zwany Żywiecczyzną jest regionem geograficznym, historycznym i etnograficznym, wyróżniającym się wśród pozostałych regionów górskich własnymi, odrębnymi cechami kulturowymi. Żywiecczyzna obejmuje teren Kotliny Żywieckiej i pasma Beskidów. Jej obszar roztacza się od Przełęczy Wilkowickiej poprzez pasma Małego Beskidu, wzdłóż granicy państwa i szczytów Beskidu Wysokiego, po Przełęcz Koniakowską. Od zachodu granica ta biegnie wzdłuż pasma Beskidu Śląskiego i dalej od Szczyrku poprzez zachodnią część Kotliny Żywieckiej aż do Bramy Wilkowickiej.

Region ten w szczególności charakteryzuje się własną gwarą oraz charakterystycznym małomiasteczkowym drewnianym budownictwem. Żywiecczyzna do dziś zachowała bardzo wiele ze swojej tradycyjnej pieśni, muzyki i sztuki ludowej, folkloru czy zwyczajów regionalnych. Kapliczki oraz figurki przydrożne z ludową rzeźbą w kamieniu i drzewie, stanowią niezaprzeczalny element krajobrazu regionu. Mieszka tam i tworzy bardzo wielu artystów zajmujących się sztuką ludową. Ich twórczość opiera się na wyrobie niepowtarzalnych instrumentów muzycznych, jak: dudy, skrzypce, fujarki, piszczałki oraz gliniane okaryny, czy też zabawek ludowych oraz wyrobów z owczej skory i wełny. Żywiecczyzna zachowała po dziś dzień także ludowe kowalstwo artystyczne.

Atrakcje turystyczne: Jezioro Żywieckie, gdzie można uprawiać kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing, Wilczy Jar, gdzie odbywają się skoki z mostu na gumowej linie, Góra Żar wraz ze Szkołą Szybowcową, liczne szlaki turystyczne w pobliskich miejscowościach i wyciągi narciarskie.  www.koalicja.com

Żywiecczyzna leży w Beskidach w południowej Polsce. Według fizyczno-geograficznej regionalizacji Polski na tle podziału Europy (wg Kondrackiego) region ten położony jest w makroregionie Beskidów Zachodnich, które należą do podprowincji Zewnętrznych Karpat Zachodnich, leżących z kolei w prowincji Karpaty Zachodnie. Według wyżej wymienionego podziału w makroregionie Beskidów Zachodnich można wyróżnić min.: Kotlinę Żywiecką i otaczające ją ze wszystkich stron pasma górskie: od południowego wschodu Beskid Żywiecki zwany też Wysokim z najwyższymi szczytami: Babia Góra (1725 m. n.p.m.), Pilsko (1557 m. n.p.m.), Lipowska (1324 m. n.p.m.), Rycerzowa (1226 m. n.p.m.) i Wielka Racza (1236 m. n.p.m.), z zachodu Beskid Śląski, od północy Beskid Mały i ze wschodu Beskid Średni zwany także Makowskim. Wszystkie te regiony w całości lub w znacznej części leżą na obszarze Żywiecczyzny. W centrum regionu nad Jeziorem Żywieckim, u stóp Grojca (wzniesienie o wysokości 612 m. n.p.m.) i tam gdzie rzeka Koszarawa wpada do Soły leży miasto Żywiec - zwane często stolicą Beskidów. Miasto o ponad 700-letniej historii to jedno z najbardziej interesujšcych miast województwa śląskiego. Jest znakomitą bazą wypadową w góry i leży na ważnym międzynarodowym szlaku komunikacyjnym do Słowacji i Czech, a także dalej na południe Europy. Tędy wiedzie najkrótsze połączenie kolejowe z centrum kraju do Wiednia i Bratysławy. Liczne linie autobusowe dowożą turystów w najdalsze zakątki gór. Stąd prowadzą drogi do granicznych przejść drogowych ze Słowacją w Korbielowie i Zwardoniu.  www.zywiec.pl