Zastanawiasz się, czy opłaca Ci się robić zwrot podatku z Anglii? Sprawdź, jaki zwrot Ci przysługuje. Skorzystaj z darmowego Kalkulatora Zwrotu na stronie i zdecyduj, czy chcesz odzyskać swoje pieniądze. Jeśli chcesz rozliczyć zwrot podatku z zagranicy, ale nie za pewnie się w tym czujesz, polecam powierzenie sprawy profesjonaliście. Klikając na powyższy link, zapoznasz się z prawdopodobnie najlepszą ofertą na obecnym rynku. Przekonaj się, że zwrot podatku jeszcze nigdy nie był tak tani, prosty i przejrzysty.

Zwyczaje Śląska i Małopolski

Zwyczaje Śląska i Małopolski Województwo śląskie jest niezwykle bogate w zwyczaje i tradycje wielu regionów. Obok regionu Śląska i Małopolski, występuje też wiele ciekawych zwyczajów i obrzędów z obszarów wiejskich i górskich obu tych obszarów. Do najpowszechniej występujących różnic pomiędzy częścią śląską a małopolską województwa należą:

Uroczystości

Imieniny w Śląsku:
- nie są w ogóle obchodzone lub tylko symbolicznie, bez uroczystości rodzinnej czy spotkań rówieśników.
Imieniny w Małopolsce:
- obchodzone są uroczyście wśród rodziny i znajomych jako najważniejsza coroczna uroczystość poszczególnej osoby niezależnie od jej wieku.

 

Urodziny w Śląsku:
- obchodzone są powszechnie, uroczyście, rodzinnie i wśród przyjaciół przez osoby w każdym wieku, jest to najważniejsza coroczna uroczystość poszczególnej osoby.
Urodziny w Małopolsce:
- nie są obchodzone powszechnie i jeśli, już to są organizowane dla małych dzieci i raczej skromnie.

 

6 grudnia w Śląsku:
- do domów przychodzi wieczorem przebrany św. Mikołaj w stroju biskupim (rzadko "krasnalim") z prezentami dla dzieci; dorośli obdarzają się prezentami przez pozostawienie ich w zakamarkach mieszkania; w tradycyjnych ślaskich domach wizyta św. Mikołaja ma charakter bardzo religijny (modlitwy).
6 grudnia w Małopolsce:
- obchodzone są tzw. "Mikołajki"; dorośli wręczają sobie wzajemnie prezenty bezpośrednio, a rodzice dziecom poprzez pozostawienie w ich pokoju lub za pośrednictwem przebranego Mikołaja w stroju "krasnalim"; raczej bez wyrazu religijnego.

 

24 grudnia w Śląsku:
- w wieczór wigilijny, po uroczystej kolacji znajdowane pod choinką prezenty przynosi "Dzieciątko", czyli mały Jezus.
24 grudnia w Małopolsce:
- po wigilijnej kolacji znajdowane pod choinką prezenty pochodzą od św. Mikołaja lub (w domach z małymi dziećmi) przynosi je on sam przebrany w "krasnali" strój na wzór amerykański.


Stereotypy hanysa i gorola

Hanys w oczach gorola:
- pracuje na kopalni
- jest prosty i słabo wykształcony
- jest nieufny, utkwiony w rodzinie
- nie nadaje się na wyższe stanowiska
- ma przesadnie czyste mieszkanie
- przesiaduje nad piwem w barze
- jest religijny
- "dudni" po śląsku
Gorol w oczach hanysa:
- nie szanuje śląskości
- jest niewychowany, nieobyty
- jest wylewny i natrętny, panoszy się
- nie dopuszcza Ślązaków do stanowisk
- jest przedsiębiorczy
- chodzi ze scyzorykiem w torbie
- zajada się słonecznikiem i pluje nim
- zaciąga "po wschodniemu"